Не отивай там, където пътят може да те отведе; вместо това иди там, където няма път и остави следа.
Как да върнеш баланса, да се заредиш със здраве и с позитивна енергия. Направи теста
Най-хубавият подарък е здравето, а най-ценните подаръци са тези, които правим за своите любими хора.
Вижте повечеУмората е естествено състояние на организма. Когато най-после денят приключи, може да се усещаме изчерпани, отпаднали или сякаш ни липсва енергия. Достатъчно е да се наспим и се събуждаме отново бодри, енергични и готови за новия ден.
Но понякога дневното напрежение не утихва, мислите ни не могат да се откъснат от свършеното и несвършеното, от десетките неразположения или възникнали проблеми. Случва се да заспим трудно, да се будим често, а на сутринта да се чувстваме уморени – сякаш не сме лягали. В повечето случаи това състояние се обяснява с влиянието на стреса.
Стресът е реакцията на организма към промените в средата и условията, в които той съществува.
Обясняват стреса и като адаптационен синдром, чието развитие минава през три фази:
Когато промените са по-плавни и не заплашват самото ни оцеляване или натискът е по-мек, организмът ни успява да се адаптира без прекомерен разход на жизнена енергия. Така всъщност се осъществява развитието и усъвършенстването. Но когато стресиращите факторите са много силни или действат по-дълго време, се стига до третата фаза – изтощението. То се преживява като дълбока умора и е свързано с дисбаланс на целия организъм.
Тя се характеризира чрез множество различни симптоми, които рядко се проявяват едновременно, но все пак, ако
най-вероятно не успявате да се възстановите и трупате твърде много умора. Понеже тези симптоми съпровождат и различни заболявания, щом усетите някои от тях, най-добре е да посетите лекаря си. А ако той изключи евентуалните болестни състояния, то значи е дошло наистина време, да си осигурите адекватна почивка.
Ежедневният сън е най-мощното средство за възстановяване на организма от умората на деня. За здрав възрастен човек са необходими около 7 – 8 часа пълноценен нощен сън. Това е времето, когато – при привиден покой и намалени жизнени функции – се осъществяват детоксикиращи, възстановителни и оздравителни процеси, които поддържат тялото в добра кондиция.
Сънят се състои от две отделни фази – бърза и бавна. Бързата се характеризира с повишена активност на мозъка и нервната система и тяло в покой. При бавната е обратното – активно тяло и забавена дейност на нервната система и мозъка. Фазите се групират в цикли от около 1,5 – 2 часа. Необходими са няколко пълни цикъла за добро психическо и физическо възстановяване.
Когато сънят е кратък и/или накъсан от чести събуждания, жизнените процеси, характерни за отделните фази, не протичат с необходимата пълнота и качество. Затова сутринта се будим без да сме отпочинали, а същевременно кисели, вяли и разсеяни.
Колкото по-голям е натрупаният сънен дълг, толкова по-трудно е компенсирането му и толкова по-застрашени сме от функционални нарушения и възможни болест
Друго съществено условие за качествен сън е оптималната работа на биологичния часовник. Това е механизмът, който синхронизира жизнената ни дейност с 24 часовия денонощен ритъм. Понеже организмът не следва точно денонощието, този механизъм е наречен циркаден (около дневния, с приближаване до дневния) ритъм.
Той е настройван хилядолетия наред, през които човекът е заспивал при стъмване и се е събуждал на зазоряване. Затова когато днес работите на смени, предпочитате да се забавлявате до среднощ и да спите сутринта или прелитате със самолет няколко часови зони, се чувствате зле. Налага се да спите, когато тялото ви е настроено да будува и да е активно, и да будувате, когато ви е нужен покой, за да са максимално ефективни възстановителните процеси.
Малко или много биологичният часовник се адаптира, но ако промените са твърде чести, адаптацията не е особено резултатна. Липсата на добра почивка води до умора, дезориентираност, лоша концентрация и координация, влошени функции на нервната система.
До голяма степен тя е следствие от лош или никакъв дневен режим и недостатъчни грижи за нас самите.
Обездвижването е сред водещите рискови фактори за най-опасните съвременни болести. То създава всеки дискомфорт всеки ден, повишава уморяемостта и буквално разболява тялото. Проблемите с опорно-двигателния апарат и дегенеративните заболявания непрекъснато се увеличават сред все по-млади хора.
Когато изпитвате болки в ръцете, гърба, коленете, врата и раменете търсите най-безболезнената поза и изкривявате стойката си. Това влошава дишането. По-малко кислород означава по-лоша мозъчна дейност и по-бърза уморяемост.
А ако вече болките са се появили и сресът и умората са на лице, то в такива случаи масажите могат да направят чудеса. Те
Това е напълно достатъчно масажът да се превърне в едно от основните ни средства за преодоляване на умората и стреса и възстановяване на здравето, баланса и тонуса.
За да можем да подобрим вашето преживяване като посетител в сайта на Падмалая, ние използваме "бисквитки". Информацията, която се събира чрез тях при вашето посещение е техническа и е с цел статистика. Тя е анонимна и не може да бъде свързана с конкретно лице.
Съгласен съм Научи повече