Веднъж щом вземеш решение за нещо, вселената започва да заговорничи, за да се осъществи то.

~ Ралф Уолдо Емерсън

Защо терапия с вендузи - вендузолечение или вакуум масаж?

Поставянето на вендузи в помощ на тялото

Как вендузотерапията може да работи за здравето ви? През последното десетилетие терапията с вендузи придоби голяма популярност, а доказателство за това са тъмните лилави кръгове, все по-често забелязвани върху телата на доста известни личности и спортисти. Терапията с вендузи може да бъде в помощ на  спортисти, които желаят да подобрят постиженията си, както и на всички, които искат да подобрят общото си здравословно състояние и да се справят с напрежението и болките в тялото или сезонните настинки. Вендузите може да се използват и при акупунктура или при работа с меридианите.

cupping massage sofia. vacuum massage therapists
От древни времена
на ФокусРазгледай още...

Вендузите - Мощен инструмент

Инвестиция в здравето

Масаж с вендузи София | Център за масаж Падмалая.
избрано с грижа за теб
Виж повече
Още статии
Хронични болки, неврологични заболявани, мускулни болки.

Какво знаем за хроничните болки?

Болки в гърба, кръста, ставите. Ишиас, плексит, невралгия.

Виж повече
Масаж на стъпалата и масаж на краката | Център за масаж Падмалая, София

За ползите от рефлексотерапията

С какво помага масажа на стъпалата?

Виж повече
Застоялата лимфа и изчистване на лимфната система

Здравето на лимфната система

Как да изчистим лимфата?

Виж повече

Терапията с вендузи, като древна форма на алтернативна медицина

Терапията с вендузи, известна още като вакуум масаж, е древна форма на алтернативна медицина, при която върху тялото се поставят вендузи - стъклени или пластмасови чашки, които създават вакуум. Този вакуум се постига чрез използване на топлина или ръчна помпа, за да се отстрани въздухът от чашката, което води до засмукване на кожата и повърхностния мускулен слой в чашката. Тази техника насърчава кръвообращението, облекчава мускулното напрежение и подпомага изхвърлянето на токсините от организма. 

Вендузите се изработват от различни материали. В миналото са били правени от бамбук или биволски рог, имало е още дървени и керамични, които постепенно са били заменени от стъклени, а днес модерните вендузи са пластмасови и силиконови, въпреки, че на някои места все още се използват стъклени.

Терапията с вендузи има богата история, като датира хиляди години назад и се среща в различни култури. Нейният произход може да се проследи до древните цивилизации на Египет, Китай, Месопотамия и Индия, където се е практикувала като средство за лечение и подмладяване. 

Месопотамия
Едни от най-значимите източници на информация за медицинските практики в Месопотамия са клинописните таблици, открити в библиотеката на Ашурбанипал в Ниневия и други археологически обекти. Тези текстове съдържат рецепти, диагнози и описания на медицински процедури, включително вендузотерапия. Месопотамците почитат различни божества, свързани с медицината и лечението. Едно от най-известните е богът на лечението Нингишзидда. Лечебните ритуали и вендузотерапията често се извършват в храмове, посветени на такива божества, с надеждата за божествено вмешателство и благословия.

Египет
Едни от най-ранните писмени доказателства за използването на вендузи идват от древен Египет. В "Еберсовия папирус", медицински текст от около 1550 г. пр.н.е., се споменават процедури с използване на вендузи за лечение на различни заболявания. Еберсовият папирус, е един от най-старите и най-добре запазени медицински текстове. Той съдържа над 700 рецепти и лечения, включително използването на вендузи. Този папирус предоставя безценна информация за медицинските практики на древните египтяни. Вендузите са били използвани от египетските лекари, известни като "суну." Те са били добре обучени в различни лечебни техники и са използвали вендузи като част от своите терапевтични методи. Тези лекари често служели в храмове и били уважавани за своите медицински знания и умения.

Индия
Първото документирано използване на вендузи в Индия датира от древните времена, когато медицинските практики се развиват в контекста на Аюрведа – традиционната индийска система за медицина. Точната дата на първото използване на вендузи е трудно да се определи, но се смята, че те са били използвани преди повече от 3000 години.

Вендузотерапията, известна като "raktamoksha" в Аюрведа, е една от петте основни процедури в Панчакарма – традиционна аюрведична детоксикационна терапия. Целта на вендузотерапията в Аюрведа е да балансира "дошите" – основните енергийни сили, които регулират телесните функции.

Мантри: Лечителите често рецитират свещени мантри по време на процедурата с вендузи, вярвайки, че това увеличава лечебната сила и балансира енергиите в тялото.

Ароматерапия и масла: Етерични масла и ароматни билки се използват по време на вендузотерапията, за да се усилят ефектите на лечението и да се създаде успокояваща атмосфера.

Ритуални предмети: Традиционни аюрведични лечители използват различни ритуални предмети, като свещи, камъни и символични амулети, за да подсилят връзката между тялото, ума и духа по време на лечението.

Аюрведа и Сушрута Самхита
Един от най-старите и най-важни аюрведични текстове, който споменава използването на вендузи, е "Сушрута Самхита". Този текст е създаден от Сушрута, смятан за "баща на хирургията" в Индия, и датира от около 600 г. пр.н.е. В "Сушрута Самхита" се описват различни методи за лечение, включително използването на вендузи за изчистване на токсините от тялото и за облекчаване на болки.

Техники и Приложения
В "Сушрута Самхита" са описани различни техники за използване на вендузи, както и тяхното приложение за лечение на различни заболявания. Текстът споменава както сухи, така и мокри вендузи, които се използват за стимулиране на кръвообращението, лечение на кожни заболявания и облекчаване на мускулни и ставни болки.

Разпространение в Древен Китай
Древен Китай също играе ключова роля в развитието на вендузотерапията. Китайските лекари вярвали, че вендузите помагат за регулиране на жизнената енергия, известна като "чи", премахване на блокажите и за насърчаване на правилното протичане на енергийния поток в тялото.. През времето на династията Тан (618-907 г. от н.е.), вендузотерапията е била широко разпространена и е била използвана за лечение на респираторни заболявания, болки и други здравословни проблеми. Традиционната китайска медицина използва вендузи в комбинация с акупунктура, за да стимулира циркулацията на кръвта и да премахва блокажите в енергийните меридиани.

Вендузотерапия в древна Гърция и Рим
Вендузите намират приложение и в древна Гърция и Рим. Хипократ, бащата на съвременната медицина, описва използването на вендузи в своите медицински трудове. Гръцките и римските лекари използвали вендузи за лечение на различни заболявания, включително инфекции, кожни заболявания и болки в мускулите. 

Хипократ (460-370 г. пр.н.е.), известен като "бащата на медицината", е една от най-влиятелните фигури в историята на медицината. Неговите трудове и теории формират основата на медицинската наука в продължение на векове. Сред множеството методи, които Хипократ описва в своите текстове, вендузотерапията заема важно място.

Хипократ е роден на остров Кос и е обучаван в асклепион, древногръцки лечебен център. Той създава Хипократовата школа по медицина, където развива своите идеи и методи. Хипократ е известен с въвеждането на рационален и научен подход към медицината, отхвърляйки суеверията и мистичните обяснения за болестите.

Според Хипократ, здравето зависи от баланса между четирите телесни течности: кръв, флегма, жълта жлъчка и черна жлъчка. Вендузите се използват за регулиране на този баланс чрез извличане на излишните течности.

Средновековието и близкия Изток
По време на Средновековието, вендузотерапията остава популярна и в Близкия изток. Арабските лекари, като Авицена, също описват употребата на вендузи в своите медицински текстове.

Авицена, или Ибн Сина (980-1037), е още една от най-значимите фигури в историята на медицината и философията. Той е роден в Бухара, днешен Узбекистан, и още от ранна възраст показва забележителни интелектуални способности. На 16 години той вече е завършен лекар и бързо придобива широка известност за своите медицински умения. Неговите трудове обхващат широк спектър от научни области, включително философия, астрономия, химия и, разбира се, медицина.

Неговите трудове, особено "Канонът на медицината" (Al-Qanun fi al-Tibb), са оказали дълбоко въздействие върху развитието на медицината в Близкия изток и Европа. В този контекст, вендузотерапията заема важно място в неговите лечебни практики и теории. Авицена вярва, че вендузите са полезни за изчистване на тялото от "лоши" вещества и за стимулиране на кръвообращението.

"Канонът на медицината" е монументално произведение, състоящо се от пет книги, които обхващат всичко от анатомия до фармакология и терапия. В тази велика енциклопедия, Авицена отделя специално внимание на използването на вендузите като терапевтичен метод, повлиян от неговите познания за медицинските практики на древността, но също така и от личния му опит и наблюдения. Авицена играе решаваща роля в развитието и популяризирането на вендузотерапията. Той вярва, че вендузите са полезни за изчистване на тялото от "лоши" вещества и за стимулиране на кръвообращението.

Неговите методи и теории се разпространяват бързо в ислямския свят и достигат до Европа чрез латинските преводи на "Канонът на медицината". През Средновековието и Ренесанса, европейските лекари възприемат и адаптират тези практики, които стават част от общата медицинска практика на Запада.

Европа и ренесанса

Двама от ключовите фигури в развитието на медицината в Европа през Ренесанса са Парацелз и Амброаз Паре. Техните идеи и практики имат значителен принос към усъвършенстването и популяризирането на вендузотерапията в този период.

Парацелз: Ренесансов алхимик и лекар

Филипус Ауреолус Теофрастус Бомбастус фон Хоенхайм, известен като Парацелз (1493-1541), е швейцарски лекар, алхимик и философ, който революционизира медицината със своите новаторски идеи и практики. Той отхвърля много от традиционните медицински догми и въвежда нови методи на лечение, включително вендузотерапията.

Парацелз вярва, че болестите са причинени от външни агенти и токсини, които могат да бъдат изчистени от тялото чрез различни методи. В този контекст, вендузите заемат важно място в неговата терапевтична арсенал.

Детоксикация и стимулиране на кръвообращението: Парацелз използва вендузи за изчистване на токсините и стимулиране на кръвообращението. Той вярва, че вендузите могат да помогнат за извличане на вредните вещества от тялото, което е съществено за възстановяването на здравето.

Комбиниране на методи: Парацелз комбинира вендузотерапията с други лечебни техники като алхимични препарати и хербални лекарства, за да постигне по-добри резултати.

Амброаз Паре: Бащата на съвременната хирургия
Амброаз Паре (1510-1590) е френски хирург, който е известен като "бащата на съвременната хирургия". Неговите иновации и практики в областта на хирургията и лечението на рани оказват значително влияние върху медицината.

Принос на Амброаз Паре към вендузотерапията
Паре използва вендузотерапията като част от своята хирургична практика, особено за лечение на рани и облекчаване на болки.

Лечение на рани: Паре прилага вендузи за извличане на гной и инфектирани течности от рани. Това помага за по-бързото изчистване на раните и намалява риска от инфекции.
Облекчаване на болки: Той използва вендузи за облекчаване на болки, особено след хирургични интервенции. Вендузите се поставят около раната или върху болката зона, за да намалят възпалението и болката.
Рехабилитация и възстановяване: Вендузите са използвани от Паре и за стимулиране на кръвообращението и ускоряване на възстановяването след хирургични процедури.

И Парацелз, и Амброаз Паре играят ключова роля в развитието на вендузотерапията през Ренесанса. Техните иновации и методи обогатяват и усъвършенстват тази древна практика, като я интегрират в по-широк контекст на медицинската наука. Докато Парацелз акцентира върху детоксикацията и комбинирането на различни методи, Паре се фокусира върху хирургичното лечение и рехабилитацията. Техният принос продължава да влияе на използването на вендузи в съвременната медицина, доказвайки, че традиционните методи могат да бъдат ефективно интегрирани в модерната терапевтична практика.

17-ти и 18-ти век
През този период вендузната терапия остава популярна в Европа. Тя е част от стандартните медицински практики и се използва за лечение на различни заболявания, включително пневмония, бронхит и ревматизъм. Лекарите смятат, че вендузите помагат за изчистване на "лошите" течности от тялото и за възстановяване на баланса в организма.

19-ти век
През 19-ти век вендузната терапия започва да губи популярност с развитието на модерната медицина и научните открития. С откриването на микробите и развитието на антисептиците и ваксините, много традиционни методи, включително вендузната терапия, започват да се считат за остарели. Все пак, вендузите остават част от народната медицина и се използват в някои общности.

20-ти век до днес
Вендузната терапия претърпява ренесанс през втората половина на 20-ти век, когато интересът към алтернативната и комплементарната медицина нараства. Тя става популярна в различни култури по света, включително Китай, където е интегрирана в традиционната китайска медицина. В наши дни вендузната терапия се използва за лечение на различни състояния, включително мускулни болки, възпаления, проблеми с кръвообращението и дори целулит.

Съвременно приложение
Днес вендузната терапия се използва от различни специалисти, включително масажисти, акупунктуристи и физиотерапевти. Известни личности като спортисти и знаменитости популяризират вендузната терапия, което допринася за нейното възраждане и популярност. Научни изследвания продължават да изучават ефективността и механизма на действие на вендузната терапия, като предоставят нови данни за нейните ползи и ограничения.

Историята на вендузната терапия е богата и динамична, преминавайки през различни етапи на развитие и промени. От древен Египет до модерната ера, тази терапия продължава да бъде използвана и адаптирана според новите научни знания и медицински практики. Практикуването им е дълбоко застъпено в различни културни традиции в Близкия изток, Източна Европа и Азия. В някои региони тя се счита за духовен ритуал, а в други е широко приета форма на народната медицина. Днес терапията с вендузи е придобила широка популярност, като много хора я търсят като допълнително средство за лечение на схващания, болка, настинки, възстановяване след спорт или тежка физическа работа и цялостно благополучие.

Знаете ли как въздейства терапията с вендузи? Разбиране на вакуумния масаж

В традиционната китайска медицина (ТКМ) вендузотерапията е неразделна част от лечебните практики в продължение на векове. Често се е използвала съвместно с други методи на ТКМ, като акупунктура, билкови средства и масаж, за справяне с широк спектър от здравословни проблеми.

Терапията с вендузи представлява създаване вакум, при което се получава засмукване на кожата с помощта на малки специализирани чашки. Това засмукване се постига чрез нагряване на чашките с огън, ако те са стъклени или чрез ръчна помпа за отстраняване на въздуха от чашките, ако те са пластмасови, каквито са и повечето модерни вендузи днес. Когато вендузите се поставят върху кожата, подлежащите тъкани се изтеглят нагоре, благодарение на вакуума предизвикващ прилив на кръв и лимфа към кожата от дълбоко разположените тъкани, което води до локална конгестия и увеличаване на притока на кръв в областта, като оказват и рефлекторно въздействие на вътрешните органи.

Лечебният ефект на терапията с вендузи се осъществява благодарение на вакуума предизвикващ прилив на кръв и лимфа към кожата от дълбоко разположените тъкани, които оказват рефлекторно въздействие на кръвоносните съдове на вътрешните органи. В областта на въздействие се образуват биологично активни вещества, които стимулират възстановителните процеси.

Според някои изследвания 70% от заболяванията се дължат на невъзможността на кръвта да достигне до определени части от тялото. Лечението с вендузи спомага кръвта да достигне до неоросените части.

Смята се, че вакуумът, създаден от вендузите, улеснява движението на Чи (енергията на жизнената сила) и кръвта, като подпомага кръвообращението и помага за премахването на токсините и изхвърлянето на застоялите метаболитни отпадъци от тялото. Получените в резултат на това синини, известни като "следи от вендузи", се смятат за положителен знак, който показва, че лечението е ефективно и е раздвижило застоялата кръв, като е извело токсините навън. 

Масажът с вендузи премахва киселинните токсични замърсявания (кръвна стаза, застой на кръвта), които се натрупват в нашите тела с годините. Източници на тези замърсявания са замърсеният въздух, химикалите, използвани в храните и напитките, замърсената околна среда, тютюнопушенето, бързото хранене, стресът, депресия, травми и т. н. Замърсената кръв блокира достига на кислород и хранителни вещества до капилярите.

Каква е теорията за топлината и студа в китайската медицина?

Според китайската медицина, балансът между топлината (ян) и студа (ин) в тялото е от решаващо значение за здравето. Вендузите стимулират циркулацията на Чи и помагат за възстановяване на баланса между топлина и студ.

•    Топлината (ян): Представлява активната, стимулираща и енергийна част от здравето. Прекомерната топлина може да доведе до възпаления, висока температура, раздразнителност и прекомерна сухота. Вендузите могат да помогнат за освобождаване на излишната топлина и намаляване на възпалението.

•    Студът (ин): Представлява пасивната, охлаждаща и поддържаща част от здравето. Прекомерният студ може да доведе до застой, болка, напрежение и намалена енергия. Вендузите могат да помогнат за затопляне на зоната и възстановяване на нормалния енергиен поток.

Вендузите се използват за премахване на блокажи и застой и възстановяване на енергийния баланс. Те могат да затоплят областта (да добавят ян) и да подобрят циркулацията на кръв и Чи. Чрез създаване на вакуум, вендузите увеличават притока на кръв към зоната и извеждат токсините навън от тялото. 

Когато има студен застой, вендузите могат да помогнат да се премахне студът, за да се възстанови топлината и енергийния поток.

Какво е значението на цветове на следите от вендузи?

Тъмночервени или лилави кръгове: Те показват силен застой на кръвта и жизнената енергия Чи, често свързани с хронични заболявания. Колкото по-тъмна е следата, толкова по-значителен е застоят.

Светлочервени кръгове: Предполагат по-лек застой, обикновено свързан с неотдавнашни наранявания или напрежение.

Сини следи: сочат към студен застой, при който циркулацията е затруднена от излагане на студ или вътрешни състояния свързани със студ.

Жълтеникави или зеленикави кръгове: Означават, че тялото е във фаза на оздравяване и се изчиства от стари застои и блокажи.

По-задълбочена информация относно цветния код на следите от вендузи, може да прочетете тук.

Други практики от Китайската медицина

Въпреки че терапията с вендузи се различава от други практики на традиционната китайска медицина, тя има някои сходства и често се използва в комбинация с тях.

- Акупунктура: И вендузотерапията, и акупунктурата имат за цел да възстановят баланса на Чи и да насърчат потока на енергия в цялото тяло. Акупунктурата обаче включва поставяне на тънки игли в определени точки по енергийните меридиани, докато при поставянето на вендузи се използва засмукване за стимулиране на кожата и подлежащите тъкани.

- Акупресура: Подобно на акупунктурата, акупресурата е насочена към определени точки по тялото, но вместо игли се използва ръчен натиск. Вендузотерапията, от друга страна, създава ефект на вакум върху по-голяма площ, вместо да се насочва към конкретни точки.

- Гуа ша: Гуа ша (в превод от Китайски - "Изстъргване на всичко лошо"), е техника на ТКМ (Китайската традиционна медицина), която включва "остъргване" на кожата с инструмент с гладки ръбове за стимулиране на кръвообращението и облекчаване на мускулното напрежение. Макар че и вендузите, и гуа-ша имат за цел да подобрят кръвообращението, вендузите включват засмукване - създават вакум, докато гуа-ша използва остъргващо движение.

Какви приложения намира терапията с вендузи и какви здравословни състояния може да повлияе?

Терапията с вендузи се използва при широк спектър от здравословни неразположения и е многостранен метод, който може да се използва за положително повлияване на широк спектър от неразположения. Тя работи чрез стимулиране на кръвообращението, облекчаване на болката, подобряване на дихателната функция и поддържане на общото здраве.

1. Болка и мускулно напрежение
•    Мускулни болки и спазми: Вендузите помагат за облекчаване на мускулни болки и спазми чрез подобряване на кръвообращението и намаляване на напрежението в мускулите. Облекчаване на болката, свързана със заболявания като артрит, фибромиалгия и мускулно напрежение, умора и слабост в мускулите, схващания и обездвижване.
•    Ставни болки: Те могат да намалят болката в ставите, причинена от артрит или ревматизъм, като стимулират кръвообращението в засегнатите области.
•    Главоболие и мигрена: Вендузите могат да облекчат главоболие и мигрена, като намалят мускулното напрежение в областта на шията и раменете.

2. Дихателни проблеми
•    Настинки и грип: Вендузите се използват за облекчаване на симптоми на настинка и грип чрез стимулиране на имунната система и подобряване на циркулацията на кръв и лимфа.
•    Кашлица и бронхит: Те помагат за облекчаване на кашлица и бронхит, като разширяват кръвоносните съдове в белите дробове и подобряват дихателната функция.
•    Астма: В някои случаи вендузите могат да помогнат за облекчаване на симптоми на астма чрез намаляване на възпалението и подобряване на дишането.

3. Храносмилателни проблеми
•    Храносмилателни разстройства: Вендузите могат да подобрят храносмилането, като стимулират кръвообращението в областта на корема и подобряват функцията на храносмилателната система.
•    Запек и диария: Те могат да помогнат за регулиране на храносмилателния процес и облекчаване на симптоми на запек и диария.

4. Стрес и психично здраве
•    Стрес и тревожност: Вендузите могат да помогнат за намаляване на стреса и тревожността чрез релаксиране на мускулите и стимулиране на кръвообращението. 
•    Безсъние: Те могат да подобрят качеството на съня, като намалят напрежението и стреса в тялото.

5. Кожни проблеми
•    Вендузите могат да помогнат за облекчаване на кожни проблеми, като подобрят кръвообращението и лимфния дренаж в засегнатите области.
•    Целулит: Те могат да намалят появата на целулит, като стимулират кръвообращението и разграждането на мазнините в подкожната тъкан.

6. Подобряване на имунната система
•    Стимулиране на имунната функция: Вендузите могат да засилят имунната система чрез подобряване на циркулацията на кръв и лимфа, което помага на тялото да се бори по-ефективно с инфекции и заболявания.

7. Женско здраве
•    Менструални болки и нарушения: Вендузите могат да облекчат менструалните болки и да помогнат за регулиране на менструалния цикъл.
•    Проблеми с плодовитостта: В някои случаи те могат да се използват за подобряване на репродуктивното здраве и плодовитостта.

8. Спортни травми и възстановяване след спорт
•    Спортни травми: Вендузите могат да помогнат за възстановяване от спортни травми, като подобрят циркулацията и намалят възпалението в засегнатите области.

Изследване на жизнената енергията - Чи

В традиционната китайска медицина (ТКМ) концепцията за Чи /Qi/ (Чи или Ки) е от основно значение за разбирането на здравето и лечението. Чи често се превежда като "жизнена сила" или "жизнена енергия" и се смята, че протича в цялото тяло по определени пътища, наречени енергийни меридиани.

Значението на Чи в ТКМ се състои в това, че балансираният и безпрепятствен поток на тази енергия е от съществено значение за поддържане на физическото, умственото и емоционалното благополучие. Смята се, че дисбалансът или блокирането на потока Жизнената енергия допринасят за различни здравословни проблеми и дисхармония в тялото.

Според принципите на ТКМ, Чи играе ключова роля в няколко телесни функции и процеси:

- Клетъчна функция: Смята се, че Жизнената енергия (Чи) е отговорна за основните жизнени процеси, като растежа, възстановяването и регенерацията на клетките.
- Имунна функция: Смята се, че силната и балансирана Чи поддържа силна имунна система, която позволява на тялото да се бори с патогени и да поддържа цялостно здравето.
- Емоционален баланс: Смята се, че дисбалансът в потока на Чи допринася за състояния като тревожност, депресия и разстройства на настроението.
- Функции на органите: В ТКМ всяка органна система се свързва със специфичен вид Чи, а балансираният поток на тези енергии е от съществено значение за оптималното функциониране на органите.

Блокажите на жизнената енергия Чи могат да предизвикат различни здравословни проблеми и дисхармония в тялото. Разбирането на причините за тези блокажи и използването на подходящи методи за възстановяване на свободния поток на чи е от съществено значение за поддържане на доброто здраве и баланс. Традиционните китайски практики като акупунктура, моксибусция, терапия с вендузи и упражнения като Тай чи и Ци гун са ефективни начини за постигане на този баланс и премахване на блокажите. Някои от най-разпространените практики включват:

- Акупунктура: Тази древна техника включва поставяне на тънки игли в определени точки по енергийните меридиани, за да се премахнат блокажите и да се възстанови потокът на жизнената сила.
- Цигун: Цигун е практика, която съчетава плавни движения, дихателни упражнения и медитация за култивиране и циркулация на Чи в цялото тяло.
- Тай Чи: Това бойно изкуство включва бавни, плавни движения, форми, и техники за дълбоко дишане, за които се смята, че засилват потока на Чи и подпомагат цялостното благосъстояние.
- Медитация: Смята се, че различни форми на медитация, като например практики за осъзнатост и осъзнаване на дишането, успокояват ума и улесняват балансирания поток на жизнената енергия
- Билкови средства: В ТКМ се смята, че някои билки и препарати имат свойства, които могат да тонизират, разсейват или регулират енергията Чи в тялото.

Въпреки, че концепцията за Чи да е дълбоко вкоренена в традиционната китайска медицина, нейното съществуване и механизми на действие не са признати от съвременната западна медицина, но без значение от това, милиони хора по света намират смисъл във включването на тези практики в цялостния си здравословен режим заради потенциалните им ползи за насърчаване на релаксацията, намаляване на стреса и поддържане на цялостното благосъстояние.

Защо нараства популярността на лечението с вендузи?

През последните години терапията с вендузи придоби голяма популярност, което отчасти се дължи на подкрепата и влиянието на известни личности и спортисти. Практиката привлече значително внимание, когато известни спортисти, като Майкъл Фелпс и Анди Мъри, бяха забелязани с характерните следи от вендузи по телата си по време на големи спортни събития.

Спортисти, които използваха терапията с вендузи като част от своите възстановителни и тренировъчни режими, предизвикаха любопитство и интерес сред техните фенове и широката общественост. Известни личности от различни браншове, в това число артисти, актьори и фото модели, също допринесоха за популярността на вендузолечението, като открито споделиха своя опит и силно подкрепиха практиката. Тези лични препоръки бързо намериха отклик сред хората, които търсят алтернативни или допълващи подходи към здравето и благосъстоянието.

Много уелнес центрове, спа центрове и клиники за алтернативна медицина включиха терапията с вендузи в предлаганите от тях услуги, задоволявайки нарастващото търсене от страна на хора, които се грижат за здравето си и търсят облекчение при различни здравословни неразположения, чрез прилагане на алтернативни и натурални методи или хора, които просто се стремят към цялостно благополучие.

Запада и Изтока - два различни подхода

Лечението с вендузи се корени в традиционната източна медицина, по-специално в древните култури на Китай и Близкия изток. Въпреки това, тъй като терапията е придобила популярност на Запад, се наблюдава разлика в гледните точки и подходите.

В източните традиции вакуумната терапия е дълбоко вкоренена в концепцията за енергията Чи (или Ци) и убеждението, че тя насърчава балансираното протичане на тази жизнена сила в цялото тяло. Този холистичен възглед обхваща физическото, емоционалното и духовното благополучие, като поставянето на вендузи е един от многото методи, използвани за възстановяване на хармонията и баланса в тялото. Традиционната източна медицина обикновено използва вендузите като част от интегриран подход, като ги съчетава с други методи за лечение, като акупунктура, билкови рецепти и различни режими за хранене. Този холистичен подход има за цел да отстрани първопричините за дисбаланса и да насърчи цялостното благосъстояние. Желаните резултати могат да включват облекчаване на различни физически, емоционални и духовни проблеми, както и да насърчат усещане за подмладяване и жизненост.

"Вендуззотерапията е като дълбок масаж на тъканите отвътре навън." 
~ Манди Ингбер, известен инструктор по йога

За разлика от Изтока, при западната гледна точка, целите на терапията с вендузи често са по-конкретни и целенасочени. Терапията с вендузи е по-клинична и насочена към справяне с конкретни физически състояния или заболявания. Въпреки, че някои практикуващи могат да признаят потенциалните енергийни ползи, основният акцент обикновено е върху физиологичните ефекти, като например мускулна релаксация и облекчаване на болките и схващанията, намаляване на мускулното напрежение, подобряване на кръвообращението или подпомагане на процеса на възстановяване след усилена физическа дейност и спорт. Очакваните резултати обикновено са насочени към измерими физически подобрения и облекчаване на симптомите.

Макар гледните точки и подходите на Изтока и Запада да се различават, все повече се признават потенциалните ползи от терапията с вендузи. Много професионалисти и отделни лица проучват начини за интегриране на традиционната мъдрост със съвременното научно разбиране, като се стремят да използват силните страни и на двете перспективи за постигане на оптимално здраве и благополучие.

© Център за масаж Падмалая, гр. София. Всички права запазени. Копирането, изменянето, възпроизвеждането, адаптирането и поставането по други сайтове на съдържанието на тази статия, целият й текст или части от него не е разрешено. Можете да споделите статията използвайки иконките за споделяне в долния десен ъгъл или чрез директен линк към тази страница.

Сподели